Читаем Велесову Книгу (перевод Слатина).

Читаем Велесову Книгу (перевод Слатина).

Се пшелетла до ны я сэдле ся на древо а спэва птьцiя, i вшяко перо е iне а сiаще цвэта рузна. Ста i в ноще яко в ден, а спэва пэсне до борiя а до пре.
То бяхом сме пряшехом о вразi. Осьпомыньмо о то, якве iе Оцеве наша днес во Сварзе сыне а гленде до ны, а се лэпе усмава се до сех. I тако смье со Оце наша, не едiне сме. А мыслехом о помозе Преунi, а то вiдэхом, як скакщеть в Сврзэ вэснек на комонi бiлэ. А тон меча сдвiне до небесе, я ростржащеть облце, а громi, а теце вода жiва на ны. А пiiмо тую, бо та вшяко од Сврога до ны жiзневе теце. А ту пiiмо яко iстщнеце Жiвота Бозка на земэ.
Ту бо то Крава Земунь iде до поля сынiя я пощена ядсте траву ту, а млеко дава. I теце то Млеко до Хлябэх а свэте в ноще згвэнздама над ны. а ту Млеко вiдеiмо, сiащете намо. Та бо (неразборчиво — О.Т.) Путень права, а iнах не iмяхом iмате.
Ту чювеi, потомiце, слва тая, а држi средьце све о Русе, яква iе а пшебенде наше земе. А тую iмемох бранiте от врзi а умрете за нь, яко ден умiра без суне Сура — не по то, iжь iе темень, я iмяiме вещерь. А умiра вещерь, а iе нощь.
В ноще Влес iде ве Сврзэ по Млеку Небествену, а iде до Чертозе Сва, а в зорiе се дава до Врат. Тамо ждехом све спэва защате а Влеса слвiте од вэк до век, i Хрмiну ю, яква блестще огнема многа а ства Ягнiце чста.
То Влес ущаше праоце наше земе раяте а злаке сэяте а жняте, вэна вэнъща о полех стрднех, а ставете Снопа до огнiща а цтеть го яко Оце Божска.
Оцем нашем а матерем слва, якове нас оущаще до Бозе наше а водяща по ренце до стезе правэ. Тако iдехом сте а не будехом ста енва хлэбожравце, нiже славуне Русе, якове Бзем Славу спэващут, а тако суть славуне о то.
8 (2) (с. 213) (III 8/2, с. 16, 110, 102)

Ссылки на книгу смотрите в обсуждениях.